Kapusta

Najczęściej hodowanymi rozsadami w inspekcie są kapusty, a pierwsze miejsce zajmuje tu kapusta wczesna. Wysiewamy ją w pierwszej połowie stycznia, w dwojaki sposób: po (lłut) 12 gr. na 6 okien, pozostawiając na miejscu aż do wyrośnięcia rozsady lub po 12 gr. na dwa okna w celu rozsadzenia młodych roślinek w innym miejscu, aby w ten sposób otrzymać rozsadę mocno zakorzenioną i silniejszą.

Gdy kapusta wzejdzie a liścienie wykształcą się dobrze, wyjmujemy młode siewki i rozsadzamy je po 300 sztuk pod okno do inspektu umiarkowanego lub zimnego, o ile pogoda na to pozwala. W tym celu należy ziemię pod oknem poliniować i rozsadę w dawnych odstępach sadzić, robiąc kołkiem lub palcem otwory. W otwory te zapuszcza się roślinę po same liścienie, po czym ziemię kołkiem obciska. W tej porze ziemia jest dobrze wilgotna, więc podlewanie jest zbyteczne, a o ile byłoby silniejsze słońce, trzeba okna lekko przycieniować targaną słomą. W dzień pochmurny należy trzymać okna opuszczone, skoro się jednak kapusta przyjmie, co daje się zauważyć po jędrnym wyglądzie, przewietrzamy inspekt stale. W razie wysychania ziemi podlewamy rozsadę w dni słoneczne rano, a po podlaniu unosimy okna wysoko, aby kapusta obeschła ze zbytecznej wilgoci. W ten sposób hodujemy ją w dalszym ciągu pamiętając, że jakkolwiek pragniemy otrzymać silną rozsadę, to jednakże nie możemy dopuścić jej do przerośnięcia i gdyby rosła zbyt bujnie należy inspekt trzymać chłodniej i ograniczyć podlewanie. Na dwa tygodnie przed wysadzaniem kapusty zdejmujemy okna z rozsady z początku na dzień, a później i na noc, aby kapustę zahartować. Przed wyjęciem z inspektu podlać należy rozsadę obficie, gdyż w ten sposób utrzyma się ziemia na korzeniach, a rozsada dobrze zjędrnieje, co zapewnia łatwiejsze jej przyjęcie.

W ogóle rozsadę kapust podlewamy zawsze bardzo oględnie pamiętając, że kapusta jest na wilgoć wrażliwa i rozsada jej może łatwo ulec przypaleniu szyjek korzeniowych, a więc zniszczeniu. W ten sposób hodujemy rozsady wszystkich kapust z tą tylko różnicą, że odmiany późniejsze nie wymagają tak wczesnego siewu. Po wolskiej wysiewamy brukselską, gdyż ta wymaga dłuższego czasu do wytworzenia główek i dlatego musimy wysadzać do gruntu rozsadę bardzo silną, następnie idzie kapusta włoska letnia i czerwona wczesna.

Wszystkie kapusty, za wyjątkiem wolskiej i brukselskiej, siejemy na rozsadę do zimnego inspektu bez rozsadzania po 12 gr. na 5 okien. Kapustę włoską i czerwoną późną wysiewamy na rozsadniku, tak samo jak kapustę białą późną.